A tanszék története
A tanszék története
A tanszék története 2013-ig.
A Numerikus Analízis Tanszék 1984-ben alakult zömmel a volt Numerikus és Gépi Matematikai Tanszék Numerikus Tanszéki Szakcsoportjának személyi állományából. A tanszéket megalakulásától kezdve 2004. július 31-ig Schipp Ferenc egyetemi tanár vezette. Simon Péter egyetemi tanár 2004. augusztus 1-től kapott tanszékvezetői megbízást. Az ELTE Számítóközpontjának felszámolása után 1992-ben onnan a tanszékre került Stoyan Gisbert egyetemi tanár, Farzan H. Ruszlán tudományos főmunkatárs és Gergó Lajos tudományos munkatárs. Mindhárman már korábban is rendszeresen részt vettek a tanszék oktatói munkájában.
A szakcsoport, ill. tanszék volt munkatársai közül többen vezető beosztásba kerültek hazai és külföldi egyetemeken. Szidarovszki Ferenc egyetemi tanár az USA-ban, Galántai Aurél a Miskolci Egyetemen volt intézetigazgató, Molnárka Győző és Farzan H. Ruszlán tanszékvezetők voltak a Győri Egyetemen. Az alapító tagok közül már többen is eltávoztak az élők sorából. Fiatalon hunyt el Sonnevend György tudományos főmunkatárs, az irányításelmélet és a differenciáljátékok nemzetközileg ismert szakértője. Az általa kidolgozott módszereket ma is széles körben alkalmazzák. Eltávozott közülünk Balázs János tudományos tanácsadó, aki az ortogonális polinomok és a spline approximáció területén alkotott maradandót. Számos tanítványa hazai és külföldi egyetemeken öregbíti a tanszék hírnevét. A tanszék kiváló oktatója volt. Karvasz Gyula és Száva Géza adjunktus egyetemi jegyzeteikkel, példamutató feladatvállalással jelentős mértékben hozzájárultak az oktatás sikeréhez. Hirtelen jött halálával megszakadtak Horváth Miklós tudományos munkatárs ígéretes kutatásai a matematikatörténet területén. Váratlan hirtelenséggel halt meg Sövegjártó András docens, a differenciálegyenletek, a matematikai modellezés kiváló kutatója és oktatója. Tevékenységével sokat tett azért, hogy a tanszék a kar megbecsült, erős egysége legyen. Tankönyveivel, tanítványok nevelésével fontos szerepet játszott a hazai numerikus matematikai kultúra terjesztésében Jankó Béla docens.
A tanszék oktatói kiveszik részüket a tudományos utánpótlás nevelésében. Korábban a TMB, újabban a TTK és az IK doktori iskolái által biztosított keretekben részt vettünk az aspiráns- és PhDképzésben. A tanszékhez kapcsolódóan három MTA doktora, mintegy 30 kandidátusi, és mintegy 40 egyetemi doktori, ill. PhD disszertáció született. A tanszék volt és jelenlegi oktatói közül tízen habilitáltak, többen rangos állami és akadémiai díjakban (Széchenyi-díj, Matematikai Díj, Akadémiai Díj, Alexits György-díj) és egyéb szakmai elismerésben (Széchenyi Professzori Ösztöndíj, Farkas Gyula-díj, Szele Tibor-díj, Szent-Györgyi Albert-díj) részesültek. Schipp Ferenc professor emeritus 2012-ben az ELTE tiszteletbeli professzora és doktora lett.